21
May

Ventspilī atklāj Latvijā pirmo konteinera tipa datu centru

Ventspils Digitālais centrs savā 10 gadu jubilejā sagādājis sev ļoti nozīmīgu dāvanu – ir uzstādīts un iekārtots Latvijā pirmais konteinera tipa datu centrs. Atšķirībā no citiem datu centriem, kas pēc būtības ir noliktavas tipa ēkas, konteineru tipa datu centrs ir modulārs, viegli paplašināms un, tā kā kapitālā celtniecība nav nepieciešama, arī ekonomiski daudz izdevīgāks.

Jaunais datu centrs sniegs iespēju efektīvi palielināt Ventspils Digitālā centra pakalpojumu klāstu ar dažādiem elektroniskajiem, kā arī perspektīvās programmatūras testēšanas pakalpojumiem, tādējādi aktīvāk un plašāk iesaistoties Eiropas mēroga e-pārvaldes un e-biznesa risinājumu izstrādē un attīstībā. Īpaša vērība tiks pievērsta mūžizglītības kursiem, kas, izmantojot interaktīvās multimediālās apmācības tehnoloģijas, būs pieejami arī iedzīvotājiem, kam mājās nav datora, taču ir televizors.

“Datu centra izveide bija iespējama, pateicoties ilgstošam un rūpīgam plānošanas darbam. Bija nepieciešams piesaistīt finansējumu, izvēlēties tehnoloģiskos risinājumus konteinera konstrukcijai un serveru aparatūras ērtam izkārtojumam, kā arī atrast labu vietu konteinera novietošanai,” stāsta Ventspils Digitālā centra direktors Egons Spalāns.

Finansējums iegūts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda, Ventspils pilsētas pašvaldības un Latvijas valsts budžeta Latvijas–Lietuvas programmas atbalstītā projektā „Multimediju un interaktīvās televīzijas izmantošana izglītības un apmācību kvalitātes un efektivitātes uzlabošanai”. Savukārt tehnoloģiskais risinājums plānots, klātienē aplūkojot pasaulē labākos datu centru konteineru piemērus, kā arī Ventspils Digitālajā centrā eksperimentējot ar esošās serveru aparatūras izvietošanu statnēs jaunos, daudz racionālākos veidos nekā tradicionāli pieņemts.

Lai arī sākotnēji bija plānots, ka jaunais konteiners atradīsies Vecpilsētā blakus Digitālajam centram, tika pieņemts pārdomāts lēmums konteineru novietot pilsētas pierobežā – vietā, kur jau līdz šim atradās pilsētas optiskā datu pārraides tīkla iekārtas un pieslēgums pasaules un Latvijas internetam. Tieši Pārventā atrodas viens gals zemūdens optiskajam kabelim, kas savieno Latviju ar Zviedriju, bet pa sauszemi no Ventspils līdz Rīgai ir ierīkoti vairāki optiskie kabeļi. “Tā ir ļoti liela priekšrocība un drošības sajūta, jo mums ir divi neatkarīgi pieslēgumi pasaules internetam – viens caur Zviedriju, otrs caur Rīgu,” lepojas Egons Spalāns.

Viņš min vēl vienu būtisku vietas izvēles faktoru, proti, kvalitatīvu elektroenerģiju, kas ir datu centra darbības nodrošināšanas pamatā: “Esam ļoti bieži pārliecinājušies, ka elektroenerģijas kvalitāte pilsētā nav tik laba, cik datu centram nepieciešams. Īslaicīgu atslēgumu un sprieguma kritumu gadījumi nav nekāds retums. Serveriem šādas svārstības ir ļoti bīstamas. Lai arī lietojam dažādus nepārtrauktās barošanas avotus un esam uzstādījuši dīzeļģeneratoru, kas mūs glābj ilgākos elektrības pārrāvumos, tomēr tā ir tikai cīnīšanās ar sekām, nevis cēloņiem. Datu centru konteineram elektroenerģiju nodrošinās vietējais elektroapgādes komersants SIA “Vats”, kura klienti ir lielākie Ventspils ostas uzņēmumi. Mēs gan būsim vēl izdevīgākā situācijā, jo konteiners novietots SIA “Vats” teritorijā, tādēļ varēsim saņemt pavisam svaigu un tīru elektrību – tieši no transformatora.”

“Datu centru plānots pielietot gan zinātniskiem, gan praktiskiem mērķiem. Jau iepriekšminētā pārrobežu sadarbības projekta ietvaros Ventspils Digitālais centrs kopā ar Ventspils Augstskolas un Kauņas Tehnoloģiju universitātes pētniekiem attīstīs multimediju datu pārraides tehnoloģijas, veidos studiju kursus tehnoloģiju studentiem Latvijā un Lietuvā, bet plašākai sabiedrībai taps mūžizglītības kursi. Šāda kopīga infrastruktūra ļaus partneriem ciešāk sadarboties un efektīvāk izmantot resursus,” stāsta projekta vadītājs Kristians Jacevičs. Projektā plānota arī digitālajai televīzijai paredzētas ārkārtas situāciju apziņošanas sistēmas izveides izpēte un prototipa izstrāde. Sistēmas prototipa virtuālā mājvieta paredzēta datu centrā.

 

Papildu informācija:

Egons Spalāns
Direktors
Ventspils Digitālais centrs
e-pasts: egons.spalans@ventspils.lv
Tālr. 63607607

 

Kristians Jacevičs
Projekta vadītājs
Ventspils Digitālais centrs
e-pasts: kristians.jacevics@ventspils.lv